„Sokat beszélgetek a grazi diákjaimmal arról, hogy vajon miért akarják a vallások éppen a szexualitás korlátozásán keresztül kontrollálni az embereket. Ti mit gondoltok erről? S ugyanezt látjuk a politika világában is. Mintha semmi mással nem lehetne foglalkozni, mint azzal, hogy kinek mi van, illetve mi nincs a hálószobájában. Meg azzal, hogy ki kit szerethet és kit nem. Aztán közben mit látunk? Az egyházakban végre a 20. században eljutottunk odáig, hogy napvilágra kerültek azok a borzalmas szexuális bűncselekmények, amelyek jó részét kiskorúak sérelmére követték el, s amelyek kezdetektől fogva jelen voltak az összes egyházban, vallási közösségben. Más részről pedig tapasztaljuk azt is, hogy a politika világában legtöbbször azokról derülnek ki a legsötétebb titkok, akik pedig amúgy fennhangon hirdetik a konzervatív keresztény eszményeket. Mintha arról lenne szó, hogy a rengeteg elfojtás egyszer csak robban és kitör.
Hasonló dolog történik Antekkel is, akit szülei bigott vallásosságra, valamint Nagy-Lengyelország imádatra neveltek. Ő maga is szilárdan hisz a katolikus elvekben, sőt azon gondolkodik, hogy cölibátusban akar élni. Mindent hatalmas elánnal csinál, katolikusabb akar lenni bárkinél. Sokakra emlékeztet engem, akiket régebben vallási körökben megismertem.
Emlékszem például még arra, amikor én magam huszonévesen egy katolikus ifjúsági csoport tagja voltam és szerelmespárként összejöttünk a férjemmel, azonnal ez lett a közösséget vezető apácák számára a legfontosabb téma.
És tényleg képesek voltak leülni velünk, hogy elmondják, miként kellene megélnünk a szexualitást a házasságig. Konkrétan: sehogy. Ebben az volt a legdöbbenetesebb, hogy a párom akkor 19 én pedig 21 évesek voltunk. Vagyis minden tekintetben nagykorúak. De ők mégis úgy érezték, hogy van beleszólásuk abba, hogy mi történik a mi hálószobánkban. Mi pedig udvariasan végighallgattuk az ukázt.”
Fotó: Balogh Zoltán/MTVA